A környezetbarát épületek céljai
Noha évente új környezetbarát építési technikákat javasolnak és tesztelnek, mindegyikük közös célkitűzéssel csökkenti az emberi egészségre és a természetre gyakorolt általános hatást. A környezetbarát épületeknek a következő célokat kell szolgálniuk:
- Hatékonyan használja ki a levegőt, a vizet és más erőforrásokat
- Védje az emberi egészséget és javítsa a termelékenységet
- Csökkentse a szennyezést és a hulladékot
- Pénzt takarítson meg a működtetési költségeken
- Esztétikus megjelenésű legyen
Zöld Otthon
Környezetbarát építési technikák
Az energiahatékony szigetelés hihetetlenül fontos a légrések megelőzésében és a huzat megállításában, mert az épület energiájának körülbelül 50% -a fűtési és hűtési folyamatok révén távozik. Ebben van nagy szerepe a vastag külső falaknak, nagy hatékonyságú ablakoknak és a megfelelően tömített, szigetelt réseknek. Az energiatakarékosság érdekében tervezőknek és a kivitelezőknek gondolniuk kell a fűtéshez, hűtéshez, vízmelegítőkhöz, egyéb készülékekhez és világítótestekhez használt eszközökre és bevált gyakorlatokra.
Amikor csak lehetséges, újrahasznosított faanyagot és műanyagot használnak az építkezéshez, legyen szó akár családi ház akár csarnok építés során felhasznált anyagokról. Az építőipari szakembereknek olyan anyagokat is fel kell használniuk, amelyek hosszú élettartammal rendelkeznek, hogy ne kelljen őket pár éven belül kidobni vagy cserélni. Az épületek körüli külső tereket olyan anyagokkal kell megtervezni, hogy az esővíz a növényekbe szívódhasson, a vízfelhasználás pedig alacsony áramlású WC-vel és víztakarékos csaptelepekkel csökkenthető.
Új élvonalbeli építőanyagok
A környezetbarát épületek legújabb trendjei a szoros tömítések körül forognak, hogy hatékonyan megakadályozhassák az időjárási körülményeket és az újrahasznosított anyagok felhasználását, ahol csak lehetséges. A kezdeti költségek ugyan magasabbak lehetnek, de a természetvédelmi, és a környezetbarát építkezésekre szakosodott műszaki ellenőrzést végző szakemberek gondoskodnak arról, hogy ezek az energiahatékony anyagok idővel jelentős költségmegtakarítást eredményezzenek.
Ilyenek például:
- Újrahasznosított acél
- Szigetelt betonformák
- Növényi alapú poliuretán merev hab
- Szalmabálák
- Hűvös, fényvisszaverő tetőfedés
- Szerkezeti szigetelt panelek
- Újrahasznosított fa
- Műanyag kompozit fűrészáru
- Low-E (emissziós) ablakok
- Vákuumszigetelő panelek
Értékelés és szabályozás
A környezetbarát építési koncepciók iránti fokozott érdeklődés miatt számos szabályozó szervezet speciális szabványokat, kódexeket és minősítési rendszereket dolgozott ki, amelyek a környezetbarát építkezés során irányadóak. Egyes régiókban a kódexeket úgy írják meg, hogy a helyi önkormányzatok törvényként fogadhassák el őket és csökkenthessék a széleskörű környezeti hatásokat. Ilyen például a LEED, a BEEM, a DGNB vagy a WELL.
Fotó: R.Oberinger, Wikimedia